články
16.08.23

Američania stále menej nakupujú z Číny

Prehlbujúca sa konfrontácia medzi USA a Čínou narúša obchodné väzby medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, pričom tovar z Číny predstavuje najmenšie percento dovozu do USA za posledných 20 rokov.

Namiesto toho sa kupujúci obracajú do Mexika, Európy a ďalších častí Ázie s tovarom od počítačových čipov a smartfónov až po oblečenie.

Úroveň zahraničného obchodu medzi USA a Čínou na najnižšej úrovni

Čína predstavovala 13,3 % dovozu tovaru z USA počas prvých šiestich mesiacov tohto roka, čo je pod vrcholom 21,6 % za celý rok 2017. Súčasná úroveň je najnižšia od 12,1 % za rok v roku 2003.

Posun sa začal v roku 2018, keď Trumpova administratíva uvalila clá na celý rad čínskych produktov. Počas pandémie nedostatok produktov, ako sú tvárové masky a polovodiče, podnietil spoločnosti, aby prehodnotili svoje dodávateľské reťazce. V tomto roku sa niektoré spoločnosti prestali spoliehať na Čínu uprostred silnejúceho bilaterálneho boja o vyspelé technológie. Prezident Biden v stredu (09.08.2023) zakázal investície do určitých čínskych pokročilých polovodičov a kvantových počítačov.

Presun výroby do iných krajín

Strata podielu Číny na dovoze z USA nie je výsledkom dramatickej zmeny v dovoze z jedného produktu alebo krajiny. Namiesto toho tento trend poháňa pomaly sa pohybujúci dodávateľský reťazec v desiatkach priemyselných odvetví a krajín. Jedným z faktorov bol presun výroby do iných ázijských krajín, konkrétne do juhovýchodnej Ázie a Indie.

Od začiatku roka 2019 klesol podiel Číny na dovoze USA pod celkový podiel z koša 25 ďalších ázijských krajín vrátane Indie, Thajska a Vietnamu. Podľa údajov zo sčítania ľudu táto skupina krajín predstavovala 24,6 % amerického dovozu za 12 mesiacov, ktoré sa skončili v júni, v porovnaní so 14,9 % v Číne.

Medzitým sa podiel Mexika na dovoze z USA v júni vyrovnal podielu Číny. Dohoda o voľnom obchode medzi USA, Mexikom a Kanadou urobila z Mexika silného konkurenta proti Číne a ďalším ázijským národom ako dodávateľskej základni do USA.

Mexiko obchodným partnerom číslo 1

Keď sa skombinujú dolárové hodnoty exportu a importu, Mexiko je teraz obchodným partnerom USA č. 1, za ním nasleduje Kanada, čím sa Čína posunula na tretie miesto. Posun odráža nedávny pokles podielu amerického exportu do Číny v kombinácii s dlhodobejším poklesom podielu Číny na importe z USA. Čína predstavovala 10,9 % celkového obchodu USA počas prvého polroka 2023. Mexiko je na vrchole s 15,7 % a Kanada tesne zaostáva s 15,4 %.

Americký dovoz elektroniky vyrobenej v Číne sa za 12 mesiacov končiacich v júni znížil o 13,4 miliardy USD v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Podiel Číny na dovoze elektroniky klesol na 27,9 % z 32 %.

Výrobcovia smartfónov diverzifikujú svoje dodávateľské reťazce

Väčšina smartfónov dovezených do USA prichádza z Číny, no jej podiel klesol na 75,7 % za 12 mesiacov končiacich v júni, podľa údajov zo sčítania ľudu. To bol pokles z niekoľkých nedávnych vrcholov nad 80 %.

Čiastočný dôvod je, že  výrobcovia smartfónov, najmä Apple , sa snažia diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce mimo Číny . Napríklad dodávateľ Apple Foxconn plánuje zvýšiť výrobu v Indii . Podiel Indie na dovoze smartfónov z USA dosiahol 5,3 % za rok, ktorý sa skončil v júni, z 1,8 % za 12 mesiacov končiacich sa v decembri.

Spoločnosti zvyšujú svoju produkciu v USA, Európe a ďalších ázijských krajinách

Vietnam a Thajsko sú rastúcimi zdrojmi dovozu čipov do USA. Stávajú sa centrami pre neskoršie fázy výroby čipov, kde sa čipy testujú a potom balia do konečnej podoby.

Amkor Technology, americká spoločnosť, ktorá sa špecializuje na balenie čipov, stavia veľkú továreň vo Vietname, ktorej otvorenie predpokladá koncom tohto roka. Rastúcim zdrojom dovozu je aj Izrael, kde má Intel niektoré zo svojich najmodernejších tovární na výrobu čipov.

Keďže USA a ich spojenci posilňujú politiku na obmedzenie predaja a výroby pokročilých čipov v Číne, spoločnosti zvyšujú svoju produkciu v USA, Európe a ďalších ázijských krajinách.

Otestujte si vedomosti o investovaní a obchodovaní

Zadajte svoj e-mail a získajte eBook zdarma.