články
15.11.23

Spomaľovanie inflácie pravdepodobne ukončí zvyšovanie sadzieb Fedu

Spotrebiteľské ceny minulý mesiac celkovo stagnovali a medziročne vzrástli o 3,2 %, čo je pomalšie tempo ako v septembri, uviedlo v utorok (14.11.2023) ministerstvo práce. Celková inflácia dosiahla nedávny vrchol 9,1 % v júni 2022.

Akcie a štátne dlhopisy prudko vzrástli

Nárast takzvaných základných cien, ktoré nezahŕňajú volatilné položky potravín a energií, tiež ukázal, že základné cenové tlaky sa zmierňujú. Uvoľnenie odrážalo nižšie ceny áut a leteniek a miernejší rast nákladov na bývanie a ďalšie služby. Jadrová inflácia sa často považuje za lepší prediktor budúceho vývoja inflácie ako celkové čísla. Akcie a štátne dlhopisy prudko vzrástli, keď investori dospeli k záveru, že Fed zvýšil sadzby naposledy a presunul pozornosť na to, kedy by úradníci mohli začať sadzby znižovať.

Nasdaq uzavrel rast o 2,4 %, zatiaľ čo S&P 500 vzrástol o 1,9 %, čo je najväčší jednodňový skok pre oba od apríla. Priemyselný index Dow Jones pridal takmer 500 bodov alebo 1,4 %.

Najväčší jednodňový pokles

Výnosy v štátnych dlhopisoch prudko klesli, pričom referenčný 10-ročný dlhopis sa v utorok znížil o 0,191 percentuálneho bodu na 4,440 %. Išlo o najväčší jednodňový pokles od marcového zlyhania banky Silicon Valley . Výnosy klesajú s rastom cien dlhopisov.

S októbrovou správou rástli jadrové ceny päť mesiacov za sebou pomalšie ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Tento reťazec nižších hodnôt sa približuje k tomu, o čom predstavitelia Fedu dlho hovorili, že je potrebné presvedčiť ich, že už nie je potrebné zvyšovať sadzby.

Zvýšili sadzby najrýchlejším tempom za štyri desaťročia

Keď inflácia v roku 2021 po prvý raz vyskočila, Fed a väčšina ekonómov si mysleli, že zvýšenie cien je spojené väčšinou s prerušením spôsobeným pandémiou a že do značnej miery zmizne samo. Predstavitelia sa obrátili na konci roka 2021, keď dospeli k záveru, že cenové tlaky poháňa nadmerne silný dopyt, a minulý rok zvýšili sadzby najrýchlejším tempom za štyri desaťročia, aby bojovali s infláciou, ktorá tiež dosiahla 40-ročné maximá.

Na konci minulého roka spomalili tempo rastu a do júla zvýšili svoju referenčnú sadzbu miernejším tempom. Udržaním stabilných sadzieb budúci mesiac by Fed predĺžil svoju súčasnú pauzu na približne šesť mesiacov.

Predstavitelia vrátane šéfa Fedu Jeroma Powella neboli ochotní vyhlásiť „víťazstvo“ nad infláciou poukazovaním na minulé prípady, keď si mysleli, že cenové tlaky ustupujú, len aby sa otočil. Niektorí predstavitelia sú tiež opatrní kvôli riziku, že inflácia sa zastaví nad 2% cieľom Fedu, aj keď bude naďalej klesať.

Iní predstavitelia Fedu nedávno chválili významný pokrok pri sledovaní poklesu inflácie bez veľkého nárastu straty pracovných miest.

Údaje tiež znižujú vyhliadky

Analytici uviedli, že najnovšie údaje tiež znižujú vyhliadky, že Fed bude musieť obnoviť zvyšovanie sadzieb začiatkom budúceho roka.  Namiesto toho, aby sa zamerala na to, či zvýšiť sadzby, by sa diskusia na ďalšom stretnutí predstaviteľov mohla namiesto toho sústrediť na to, či a ako upraviť usmernenia v ich vyhlásení po stretnutí, aby odrážali nedávny pokrok v oblasti inflácie, ako aj slabnúce vyhliadky na ďalšie zvyšovanie sadzieb.

Spotrebiteľské výdavky pomohli posilniť ekonomickú odolnosť

Či Fed dokáže udržať tento bezbolestný pokles inflácie, čiastočne závisí od toho, ako ekonomika v nasledujúcom roku zareaguje na minulé sprísnenie menovej politiky.

Silné spotrebiteľské výdavky pomohli posilniť tohtoročnú ekonomickú odolnosť, ale ekonómovia predpovedajú, že Američania sa stiahnu, pretože dopad zvyšovania sadzieb Fedu bude naďalej prenikať do ekonomiky. To zahŕňa očakávané spomalenie rastu pracovných miest a miezd, čo by mohlo oslabiť ochotu Američanov míňať.

Otestujte si vedomosti o investovaní a obchodovaní

Zadajte svoj e-mail a získajte eBook zdarma.