Posledný „Tech Sell-off“ bol náročný pre mnohé spoločnosti
Posledný tech sell-off bol veľmi náročný pre mnohé spoločnosti, vrátane Alphabet (GOOG a GOOGL). Na svojom vrchole dosiahla spoločnosť Alphabet hodnotu nad 2,5 bilióna USD. Teraz sa nachádza na úrovni 2 biliónov USD, čo predstavuje výraznú stratu hodnoty jednej z najlepších technologických spoločností sveta za len niekoľko týždňov.
Alphabet je teraz najlacnejšia akcia v skupine „Magnificent Seven“, hoci má lepšie financie ako mnoho ostatných v tejto skupine.
Reklamný biznis je základom spoločnosti
Alphabet je menej rozpoznateľný ako samostatná značka ako jeho dcérske spoločnosti – Google, YouTube a Android. Hoci to môže vyzerať ako široký produktový sortiment, realita je taká, že biznis Alphabetu sa zakladá na jednej veci: Reklame. Alphabet získava takmer tri štvrtiny svojich príjmov z reklám, takže je kritické, aby zostal lídrom v tomto sektore. Alphabet to dosahuje tým, že vyvíja rôzne generatívne AI nástroje založené na svojom modeli Gemini, čo je jeden z dôvodov, prečo investuje tak veľa do infraštruktúry AI.
Na rok 2025 informoval Alphabet investorov, že môžu očakávať kapitálové výdaje v blízkosti 75 miliárd USD, čo je najväčšia suma, ktorú kedy investoval do svojho podnikania. Ďalším dôvodom, prečo Alphabet investuje tak veľa, je potreba vybudovať infraštruktúru pre cloud computing. Cloud computing je obrovská súčasť AI arms race, pretože málo spoločností chce platiť predbežné náklady na nákup dátového centra vybaveného najlepším grafickým procesorom (GPU) a následne ho udržiavať počas jeho životnosti. Radšej si len prenajímajú výpočtovú kapacitu a nechajú svoje úlohy prebiehať v cloude.
Google Cloud je jedným z troch najlepších hráčov v tomto sektore a najrýchlejšie rastúci biznis jednotka Alphabetu, s príjmami rastúcimi o 30% medziročne. Trh s cloud computingom rastie rýchlo a stále je v rannej fáze svojho rozvoja.
DOJ chce Alphabet rozdeliť
S úspechom Alphabetu prichádza aj kontrola, a americká vláda vyšetrovala spoločnosť dlhú dobu, aby pochopila, či pôsobí ako nelegálny monopol. Ministerstvo spravodlivosti (DOJ) bývalého prezidenta Joea Bidena naznačilo, že chce Alphabet rozdeliť tým, že by ho donútilo predať prehliadač Google Chrome. V ojedinelom prípade zhody, ministerstvo spravodlivosti bývalého prezidenta Donalda Trumpa udržalo rovnaký názor a bude pokračovať v tlaku na rozdelenie Alphabetu.
Toto je zrejme dôvodom obáv pre investorov, ale Alphabet bude podávať odvolania pri súdnyhc konaniach.
Pri približne 19 – násobku budúcich ziskov je Alphabet oveľa lacnejší ako S&P 500, ktorý sa obchoduje za približne 21 – násobok budúcich ziskov. Navyše, je to najlacnejšia akcia v skupine „Magnificent Seven“, pričom Meta Platforms je ďalšia najlacnejšia akcia v tejto skupine s približne 24,4-násobkom budúcich ziskov.
To ukazuje, ako veľa pesimizmu je zapracované do akcií Alphabetu, a pravdepodobne tento pesimizmus je dôvodom, prečo by investori mohli túto dominantnú technologickú spoločnosť kúpiť pomerne lacno. Aj keď existujú obavy o tom, ako bude vyzerať spoločnosť za päť rokov, bude trvať dlhšiu dobu, kým sa dosiahne dohoda medzi Alphabetom a DOJ, čo spoločnosti dá dostatok času na vypracovanie záložného plánu.
Alphabet sa javí ako vhodná investícia na dnešnom volatilnom trhu, a investori, ktorí hľadajú výhodný nákup po poslednom sell-offe, by mohli mať Alphabet na vrchole svojich zoznamov.
Zdroj: PrivateBrokers
Uvedené údaje a informácie predstavujú marketingové oznámenie spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.. Toto marketingové oznámenie slúži len na informačné účely a informácie v ňom uvedené nie sú investičným poradenstvom alebo osobným odporúčaním. Investovanie je spojené s rizikom straty. Pred investovaním by ste mali zvážiť a pochopiť všetky riziká spojené s investíciou. Investujte zodpovedne.