Kanadská centrálna banka v súlade s očakávaniami podľa včerajšieho vyhlásenia udržala svoju referenčnú sadzbu nezmenenú na 0,25 percenta a nákupy aktív na úrovni 4 miliárd dolárov týždenne. To znamená sedem po sebe nasledujúcich mesiacov nezmenených sadzieb, naposledy znížené z 0,75 percenta v marci 2020. Rada guvernérov bude držať úrokovú sadzbu menovej politiky na efektívnej dolnej hranici, až kým sa udržateľne nedosiahne 2-percentný inflačný cieľ. Stane sa tak pravdepodobne v roku 2023. Aby banka udržala nízke úrokové sadzby na celej výnosovej krivke, bude pokračovať v programe QE, kým nedôjde k značnému zotaveniu.
Inflácia CPI v októbri predstavovala 0,7 percenta, čo do veľkej miery odrážalo vyššie ceny čerstvého ovocia a zeleniny. Výhľad inflácie zostáva v súlade s októbrovou projekciou. Miera jadrovej inflácie je pod úrovňou 2 percent a očakáva sa, že na ňu bude nejaký čas naďalej vplývať značné spomalenie ekonomiky.
Loonie (druhý názov kanadského dolára kvôli vtákovi na jeho 1dolárovej minci) sa počas predchádzajúcich týždňov posilnila, keď sa cena ropy zvýšila na svetových trhoch. Keďže Kanada je jedným z najväčších vývozcov ropy na svete, jej ekonomika a rozpočet značne závisia od cien ropy. Kanadský dolár (CAD) sa od júna obchoduje v rozmedzí 77,90 – 81,80 voči japonskému jenu (JPY). Najnovší nábeh spôsobil, že sa cena dotkla vyššej hranice rozsahu. Ak by loonie naďalej stúpala, ďalšia úroveň odporu by bola okolo 84,00 oblasti (A), čo by znamenalo viac ako 200 pipový nárast kurzu. V prípade slabosti by kurz testoval prvú podporu okolo 80,10 (B), ktorá konverguje s 50 priódovým kĺzavým priemerom. Ďalšou podporou na testovanie môže byť úroveň 79,20 (C), potom spodná hranica rozsahu.