Aktuálne správy
14.11.24

Bude mať IBM v roku 2035 vyššiu hodnotu ako Microsoft? 

Napriek pôsobivému oživeniu pod vedením Krishnu rastie IBM oveľa pomalšie ako Microsoft. Podľa analytikov by tržby a EPS IBM v rokoch 2023 až 2026 mohli rásť ročne o 4 % a 7 %, zatiaľ čo u Microsoftu by tieto hodnoty mali v rokoch 2024 až 2027 rásť o 14 % a 15 %.

Môže sa spoločnosť IBM priblížiť a zaradiť medzi technologických gigantov s hodnotou v biliónoch dolárov? 

Tí, ktorí sú na finančných trhoch kratšiu dobu si zrejme nepamätajú časy, kedy spoločnosť IBM bola hodnotnejšia ako Microsoft. Naposledy sa tak stalo 12. decembra 2011, keď mala IBM trhovú hodnotu 216 miliárd dolárov, zatiaľ čo Microsoft bol ocenený na 215 miliárd dolárov. 

Dnes je však hodnota IBM na úrovni 214 miliárd dolárov, zatiaľ čo Microsoft sa rozrástol na tretiu najhodnotnejšiu spoločnosť na svete s trhovou kapitalizáciou nad 3 bilióny dolárov.  

Prečo IBM upadala, zatiaľ čo Microsoft rástol 

V roku 2011 boli IBM aj Microsoft vnímané ako zrelé technologické firmy. V ďalších rokoch sa však vydali rozdielnymi cestami. 

IBM sa zamerala na odpredaj nízkoziskových častí, znižovanie nákladov a výkup vlastných akcií, aby zvýšila svoj zisk na akciu (EPS) aj napriek stagnácii tržieb. Pri tom však zanedbala prudko rastúci trh s cloudovými službami, ktorý časom oslabil jej tradičný podnik so softvérom a hardvérom. 

Microsoft sa vydal podobnou cestou, až kým sa Satya Nadella, vtedajší šéf cloudovej divízie, nestal v roku 2014 generálnym riaditeľom. Pod jeho vedením Microsoft zaviedol stratégiu „mobile first, cloud first“ a zameral sa na rozvoj cloudových služieb a mobilných verzií aplikácií. Windows sa stal centrom týchto služieb, spoločnosť uviedla nové hardvérové zariadenia a rozšírila hernú divíziu Xbox prostredníctvom veľkých akvizícií. Microsoft tiež investoval do OpenAI a integroval nástroje umelej inteligencie do svojich cloudových služieb. 

Ako rýchlo tieto dve spoločnosti rástli? 

Stratégia Microsoftu síce spočiatku znižovala jeho ziskovú maržu, no priniesla ovocie, keď sa jeho platforma Azure stala druhým najväčším poskytovateľom cloudových služieb na svete a spoločnosť si upevnila pozíciu v oblasti produktivity v cloude a AI. 

Od roku 2014 do roku 2024 rástli tržby Microsoftu priemerným ročným tempom (CAGR) 11 %, zatiaľ čo jeho EPS rástol ročne o 16 %. Vďaka tomu akcie Microsoftu za desať rokov posilnili o viac ako 820 %. 

IBM však mala problémy, zníženie tržieb komplikovalo rast EPS. Ginni Rometty, generálna riaditeľka IBM od roku 2012 do roku 2020, sa snažila vyvážiť znižovanie nákladov s investíciami do cloudového trhu. Pokles v tradičných divíziách hardvéru, softvéru a IT služieb však rast v cloude tlmil. V rokoch 2011 až 2021 klesali tržby IBM priemerným ročným tempom 6 %, zatiaľ čo EPS klesal o 9 % ročne. 

V roku 2021 však prevzal vedenie cloudový expert Arvind Krishna, ktorý ihneď oddelil pomalšie rastúcu divíziu IT infraštruktúry do novej spoločnosti Kyndryl a sústredil sa na rast dcérskej spoločnosti Red Hat v hybridnom cloude a AI. Výsledkom bolo, že od roku 2021 do roku 2023 tržby IBM rástli tempom 4 % ročne a EPS vzrástol o 13 %, čo spôsobilo, že hodnota akcií IBM sa za posledné štyri roky takmer zdvojnásobila. 

Môže IBM predbehnúť Microsoft do roku 2035? 

Napriek pôsobivému oživeniu pod vedením Krishnu rastie IBM oveľa pomalšie ako Microsoft. Podľa analytikov by tržby a EPS IBM v rokoch 2023 až 2026 mohli rásť ročne o 4 % a 7 %, zatiaľ čo u Microsoftu by tieto hodnoty mali v rokoch 2024 až 2027 rásť o 14 % a 15 %. 

IBM stále nemá priamy prístup na rýchlo rastúci trh cloudových infraštruktúr, kde dominujú Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure a Google Cloud od Alphabetu. Skôr sa snaží obsadiť medzeru medzi verejnými cloudmi a súkromnými firemnými riešeniami prostredníctvom hybridného cloudu a AI riešení. Microsoft má však omnoho väčší priestor na rast vďaka rozvoju cloudu, AI a herného segmentu Xbox. 

Ak IBM splní očakávania analytikov, rastie jej EPS priemerným ročným tempom 7 % od roku 2026 do roku 2036 a jej akcie budú obchodované na úrovni 20-násobku zisku, mohla by sa jej trhová hodnota do roku 2035 zvýšiť na 370 miliárd dolárov. Ak však Microsoft splní očakávania a dosiahne ročný rast EPS o 10 % od roku 2027 do 2036, jeho trhová hodnota by mohla vzrásť na približne 6,4 bilióna dolárov. 

Preto bude IBM v roku 2035 pravdepodobne stále menej hodnotná ako Microsoft. Avšak, pri správnej stratégii by mohla byť IBM oveľa lepšou investíciou ako v uplynulom desaťročí a môže sa aspoň čiastočne priblížiť k dosiahnutým výsledkom Microsoftu. 

Otestujte si vedomosti o investovaní a obchodovaní

Zadajte svoj e-mail a získajte eBook zdarma.