Americká ekonomika v poslednom štvrťroku naďalej rástla .
Ministerstvo obchodu vo štvrtok (25.01.2024) uviedlo, že hrubý domáci produkt rástol vo štvrtom štvrťroku ročným tempom 3,3 %, pričom očakávali 2 % -tný rast po tom, čo v treťom štvrťroku rástol o 4,9 %.
Prekonanie pesimistických očakávaní
Americká ekonomika prekonala očakávania. Očakávalo sa že najväčšia ekonomika na svete ukončí rok 2023 v recesii. Namiesto toho HDP zrýchlil. V štvrtom štvrťroku bol o 3,1 % vyšší ako rok predtým v porovnaní s 0,7 % medziročným nárastom v štvrtom štvrťroku 2022. Ekonómovia oslovení denníkom The Wall Street Journal vlani v januári predpovedali, že v 4. štvrťroku 2023 by HDP medziročne vzrástol len o 0,2 %.
Podrobnosti zo štvrtkovej správy o HDP naznačujú, že aspoň zatiaľ bude ekonomika pokračovať v napredovaní. Odolný trh práce podporil vysoké spotrebiteľské výdavky a odstránil obávaný pokles.
Spotreba naďalej dominuje
Spotrebiteľské výdavky, „ťahúň ekonomiky“, rástli ročným tempom 2,8 %. To naznačuje, v súlade s údajmi o maloobchodných tržbách, že rast výdavkov sa do konca štvrťroka zrýchlil. V dôsledku toho boli výdavky v decembri výrazne vyššie ako priemerná úroveň výdavkov počas štvrťroka, čo v skutočnosti vytvorilo nástup do prvého štvrťroka. V dôsledku toho to vyzerá, že aj keby sa výdavky v prvom štvrťroku neposunuli z decembrovej úrovne, výdavky v prvom štvrťroku by boli stále anualizovane o 1,9 % vyššie ako vo štvrtom štvrťroku.
Viac dobrých správ sa objavilo aj na fronte inflácie. Meradlo spotrebiteľských cien ministerstva obchodu, preferovaná metrika inflácie Federálneho rezervného systému, vzrástlo v štvrtom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 1,7 % ročne po náraste o 2,6 % v treťom štvrťroku. Takzvané jadrové ceny, ktoré nezahŕňajú ceny potravín a energií v snahe lepšie zachytiť inflačný trend, vzrástli 2 % -ným tempom, čím sa vyrovnali nárastu v treťom štvrťroku.
Expanzia bude pokračovať
Očakáva sa, že expanzia bude pokračovať aj v roku 2024, aj keď výrazne pomalším tempom. So zmierňovaním inflácie sa Federálny rezervný systém pravdepodobne posunie smerom k zníženiu úrokových sadzieb , ktoré by podporilo ekonomiku v tomto roku. Ale tento nárast by mohol byť spochybnený pomalším náborom a zvýšeným tlakom na Američanov, ktorí minuli úspory z obdobia pandémie.
Prichádza na „mäkké“ pristátie
Posledné tri mesiace roka vyzerali podobne ako tzv. „mäkké“ pristátie, ktoré sa predstavitelia Fedu snažia dosiahnuť. Rast bol silný, zamestnávatelia pridali takmer pol milióna pracovných miest a inflácia sa ochladila na ročných 1,7 %, čo je pod 2 % cieľom Fedu.
Predstavitelia Fedu sú na dobrej ceste udržať sadzby stabilné na 23-ročnom maxime na zasadnutí tento týždeň (31.01.2024).
Veľkú časť zásluh za rast, ktorý je lepší, než sa očakávalo, majú spotrebitelia s voľnými výdavkami, ktorí roku 2023 minuli viac na zdravotnú starostlivosť, stravovanie a autá.
Mzdy rastú rýchlejšie ako ceny
Dôvera v ekonomiku vzrástla, keďže rast miezd prevýšil rast cien. Nálada spotrebiteľov vzrástla od novembra do januára o 29 % , čo je najväčší dvojmesačný nárast od roku 1991, uviedla Michiganská univerzita. Spotrebitelia očakávajú, že inflácia bude oveľa miernejšia, než si mysleli len pred niekoľkými mesiacmi.
Gigant spotrebných produktov Procter & Gamble reportoval svoje hospodárske výsledky v utorok (23.01.2024). Spoločnosť dosiahla silné zisky, ktoré odzrkadľovali rast v dôsledku zvýšenia cien a vyšších objemov predaja.
K ročnému rastu prispel aj skok vo vládnych výdavkoch, najmä na štátnej a miestnej úrovni, a podpora medzinárodného obchodu. Podnikové investície rástli v roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o niečo pomalším tempom.
Rast akciového trhu
Vyhliadka, že Fed by mohol v nie príliš vzdialenej budúcnosti znížiť úrokové sadzby, podporila v posledných mesiacoch oživenie akciového trhu a lacnejšie náklady na financovanie by mohli oživiť investície domácností a podnikov neskôr v tomto roku. Postupné ochladzovanie na trhu práce v kombinácii s pokrokom v krotení inflácie núti investorov sledovať, kedy by Fed mohol začať znižovať svoju referenčnú úrokovú sadzbu.
Hoci predstavitelia Fedu povedali, že nechcú znižovať sadzby, kým nebudú presvedčení, že cenové tlaky boli trvalo potlačené, trhy obrátili svoju pozornosť na možný rast, ktorý by mohol nasledovať. Ak chce Fed dosiahnuť „mäkké“ pristátie, bude musieť tento rok uvoľniť menovú politiku.