Tesla (TSLA.US) je nepochybne jednou z najlepších investícií, ktoré ste v poslednom desaťročí vlastnili. Od júla 2013 sa akcie zvýšili o približne 3 150 %, čím zvýšili výkonnosť aj celého indexu Nasdaq. Dokonca aj v roku 2023 stúpli akcie o neuveriteľných 121 %, keďže investori sa prikláňajú k tomuto výrobcovi elektrických vozidiel (EV).
Konkurenčné výhody
Warren Buffett, ktorého mnohí považujú za najlepšieho investora všetkých čias, sa snaží identifikovať spoločnosti, ktoré majú konkurenčné výhody. Toto sú atribúty, ktoré firme umožňujú konkurovať svojim konkurentom a dosahovať lepšie finančné výsledky. Tesla má v jej prospech dva hlavné faktory.
Na začiatok si firma vybudovala silnú luxusnú značku v automobilovom priemysle. Pôsobivých 60 % elektromobilov predaných v USA tvoria modely Tesla. A podľa Brand Finance má značka Tesla odhadovanú hodnotu 66 miliárd dolárov, čo je viac ako ktorýkoľvek iný konkurent.
Stačí sa pozrieť na hrubú maržu spoločnosti vo výške 28,5 % z jej áut predaných v roku 2022. Zákazníci sú jednoznačne ochotní zaplatiť prémiu za to, čo považujú za špičkový produkt. Ponuka niektorých z najdlhších dojazdov medzi elektromobilmi, ako aj skvelé funkcie, ako sú napr. bezplatné aktualizácie.
Tesla ťaží aj z úspor z rozsahu. V rokoch 2017 až 2022 vzrástol predaj áut Tesly o 691 % na celkových 67,2 miliardy dolárov. V minulom roku spoločnosť vyrobila 1,4 milióna vozidiel, pričom prepravila 1,3 milióna. To je masívny rozsah. Výhodou pre spoločnosť, ako je Tesla, ktorá má značné fixné náklady, predovšetkým pokiaľ ide o výrobné závody, je to, že môže tieto prevádzkové náklady lepšie využiť pri raste príjmov.
Tradičné automobilové spoločnosti, ako sú Ford a General Motors , výrazne investujú do svojich vlastných schopností elektromobilov. Ale keďže nepredávajú ani zďaleka toľko kusov ako Tesla, tieto segmenty EV sú stratové. Každý môže hádať, kedy alebo či vôbec sa niekedy stanú ziskovými ako Tesla.
Oplatí sa investovať do spoločnosti Tesla?
Náskok spoločnosti a výhoda lídra oproti hlavným pôvodným výrobcom automobilov vyústili do silnej luxusnej značky známej inováciami a elegantným dizajnom.
Podľa amerického denníka The New York Times, Tesla plánuje zdvojnásobiť produkčnú kapacitu svojho montážneho závodu pri Berlíne na jeden milión vozidiel ročne. Tým by sa podnik stal najväčšou továrňou na výrobu automobilov v Európe.
Pokiaľ rozšírenie získa súhlas miestnych úradníkov, prekoná výroba závodu produkciu historickej továrne Volkswagenu vo Wolfsburgu. Tá bola postavená v tridsiatych rokoch minulého storočia, je schopná vyprodukovať 815 000 vozidiel ročne a ostala najväčšou v Európe.
Čo odhalili hospodárske výsledky za druhý kvartál 2023?
Hospodárske výsledky Tesly za Q2 ukázali 20% nárast príjmov a 47% nárast tržieb. Hrubé marže však boli nižšie, ako sa očakávalo, na úrovni 18,2 %. S cieľom zvýšiť podiel na trhu a objem, generálny riaditeľ Elon Musk plánuje agresívne znížiť ceny, aj keď to znamená akceptovať zásahy do marže. Tesla tiež rozširuje svoj montážny závod mimo Berlína, aby sa stala najväčšou európskou automobilkou. Napriek týmto plánom sa investori obávajú obetovania súčasnej ziskovosti pre technológiu autonómneho riadenia a potenciálneho zníženia výroby v 3. štvrťroku.