Miera nezamestnanosti klesá na 3,5 %, takmer polstoročie, a rast miezd je stabilný na zvýšenej úrovni.
Zamestnávatelia tento rok v lete spomalili nábor zamestnancov, čím sa pridali signály, že ekonomika sa postupne ochladzuje a zmierňuje tlak na Federálny rezervný systém, aby na svojom ďalšom zasadnutí zvýšil úrokové sadzby .
Americká ekonomika vytvorila v júli 187 000 pracovných miest , čo je stále solídny nárast, ktorý takmer zodpovedá júnovému zostupne revidovanému prírastku 185 000, informovalo v piatok (04.08.2023) ministerstvo práce. Tieto čísla sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne nižšie a pod minuloročným priemerným rastom zamestnanosti, ktorý predstavoval približne 400 000 mesačne.
Miera nezamestnanosti na historických minimách
Miera nezamestnanosti minulý mesiac klesla na 3,5 % z 3,6 % v júni. Mzdy naďalej prudko rástli, pričom priemerný hodinový zárobok v júli oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 4,4 %, rovnakým tempom ako v júni v porovnaní s minulým rokom je to pokles, ale výrazne nad tempom pred pandémiou.
Bude sa konať „soft landing“?
„Trh práce je stále na pomalej, ale stabilnej ceste k mäkkému pristátiu,“ povedal hlavný ekonóm spoločnosti Glassdoor Daniel Zhao s odkazom na výsledok, keď sa inflácia vráti k 2% cieľu Fedu bez recesie a hlbokých strát pracovných miest.
Piatková správa o zamestnanosti by umožnila Fedu držať sadzby stabilné na svojom zasadnutí 19.-20. septembra, ak bude pokračovať nedávne spomalenie inflácie.
Prezident Fedu v Atlante Raphael Bostic tento týždeň novinárom povedal, že si nemyslí, že je potrebné naďalej zvyšovať sadzby. Povedal, že náborový trend je dôležitejší ako akékoľvek konkrétne medzimesačné zmeny.
Dopyt po pracovníkoch sa zmierňuje
Predstavitelia Fedu uviedli, že očakávajú spomalenie rastu pracovných miest čiastočne kvôli ich snahe znížiť infláciu. „Musíme byť úprimní, pokiaľ ide o historické záznamy, ktoré naznačujú, že keď centrálne banky vstúpia do činnosti a spomalia ekonomiku, aby znížili infláciu, výsledkom bude určité zmiernenie podmienok na trhu práce,“ povedal predseda Fedu Jerome Powell v júli .
K známkam ochladzovania dopytu po pracovnej sile sa pridalo aj to, že Američania v júli pracovali menej , pričom priemerný týždenný pracovný čas mierne klesol a dosiahol najnižšiu úroveň od apríla 2020.
Počet voľných pracovných miest sa v júni znížil a pracovníci opúšťajú prácu pomalším tempom, čo naznačuje nižšiu dôveru, že by mohli získať nové pozície.
Nízka nezamestnanosť tlačí na rast miezd
Nízka nezamestnanosť umožňuje pracovníkom stále riadiť historicky vysoké zvyšovanie miezd . Zatiaľ čo mzdové zisky klesajú z vrcholu pandémie, priemerný hodinový zárobok vzrástol najmenej o 4 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom už dva roky po sebe. Spotrebiteľská inflácia bola v júni na úrovni 3 %.
Nedávne mzdové zisky presahujú mieru, o ktorej sa ekonómovia domnievajú, že zodpovedá nízkej a stabilnej inflácii. Predstavitelia Fedu by pravdepodobne považovali 3,5% ročný rast miezd za konzistentný s infláciou blízko ich cieľa, za predpokladu, že produktivita pracovníkov porastie mierne.