Aktuálne správy
17.10.24

Pfizer sa dostáva do konfliktu so svojím novým investorom. Ohrozí to akcie? 

V roku 2020 stála liečba rakoviny v USA približne 200 miliárd dolárov. Predpokladá sa, že do roku 2030 sa celková suma zvýši na viac ako 245 miliárd USD.

Ovplyvní tento konflikt medzi významným akcionárom a manažmentom, minulým aj súčasným, cenu akcií? Alebo ide len o verejné nedorozumenie medzi stranami, ktoré v zásade sledujú rovnaké ciele? 

Aktivistický investičný fond Starboard Value nedávno vyvíjal tlak na Pfizer, aby zvýšil hodnotu pre akcionárov. Hoci sa spočiatku zdalo, že ich podpora bude mať pozitívny vplyv, bývalý generálny riaditeľ a finančný riaditeľ Pfizeru 9. októbra prekvapivo zmenili svoj postoj a verejne podporili súčasného generálneho riaditeľa Alberta Bourlu. V tejto situácii môže mať Starboard, ktorý investoval 1 miliardu dolárov do oslabeného farmaceutického giganta, záujem zaujať tvrdší postoj, aby dosiahol požadované zmeny. 

Žiadne zásadné škody nenastali  

Je potrebné sa na celú situáciu pozerať v širšom kontexte. Aj keď akcie Pfizeru klesli o približne 2,5 % po oznámení podpory bývalých lídrov pre súčasné vedenie, tento pokles zodpovedá nárastu hodnoty akcií, ktorý prišiel po tom, ako Starboard Value ohlásil svoj podiel. Priamy vplyv na akcie je teda minimálny. 

Starboard zatiaľ oficiálne nepredložil žiadne návrhy na zmeny v Pfizeri, no naznačil niekoľko oblastí. Tvrdí, že Pfizer v poslednom čase príliš utrácal na akvizície, čo môže byť narážka na nákup spoločnosti Seagen, ktorá sa zaoberá vývojom onkologických liekov, za 43 miliárd dolárov v roku 2023. Rovnako je pravdepodobné, že Starboard nie je spokojný s horšími finančnými výsledkami nových liekov, ako je vakcína proti respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV), alebo s problémami vo výskume a vývoji, napríklad slabými klinickými výsledkami programu Pfizeru na liečbu obezity. 

Z tohto pohľadu je zrejmé, že kampaň aktivistického investora sa stáva menším prínosom pre akcie Pfizeru, ba dokonca môže predstavovať miernu prekážku. 

Len pred niekoľkými dňami bolo vlastníctvo podielu zo strany Starboard považované za príležitosť pre Pfizer získať nový pohľad na riešenie problémov s nízkou návratnosťou pre akcionárov, pravdepodobne prostredníctvom zefektívnenia procesov alebo mierne odlišnej stratégie v oblasti vývoja liekov. Teraz sa však táto situácia zmenila na možný konflikt v rámci správy spoločnosti. 

Okrem toho, keď bývalý generálny riaditeľ a finančný riaditeľ náhle zmenili svoju podporu kampane investora, je pravdepodobné, že do veci zasiahne aj predstavenstvo a vykoná vyšetrovanie, aby zistilo, do akej miery a prečo bývalí lídri zmenili svoj postoj. Starboard Value naznačuje, že predstavenstvo možno vyvíjalo tlak na bývalé vedenie, aby verejne podporili súčasného generálneho riaditeľa, čo môže znamenať ďalšie konflikty v budúcnosti. 

Napriek tomu, keďže Starboard pravdepodobne nemá dostatočný podiel na to, aby úspešne nahradil vedenie, skutočný dopad na fungovanie Pfizeru bude pravdepodobne minimálny. 

Verejné konflikty nie sú pozitívnym signálom  

Jasné náznaky konfliktu medzi skupinou akcionárov a vedením Pfizeru nie sú pre spoločnosť dobrým signálom a môžu viesť k vzniku negatívnych naratívov. 

Nie je to pre firmu vhodné, keď musí žiadať o podporu bývalých vedúcich pracovníkov, aby si upevnila postavenie manažmentu v čase slabších výsledkov. Najmä ak sa aktivistickí akcionári snažia priniesť zlepšenia.  

Teraz bude pravdepodobne ťažšie presvedčiť širšie spektrum akcionárov, že existuje jednotná stratégia, ktorá by mohla viesť k lepšiemu rastu hodnoty pre akcionárov. V podstate tento zvrat predstavuje nové riziko pre akcionárov. Čím viac sa konflikt bude stupňovať, tým väčšie je riziko, že skutočne ublíži akciám Pfizeru. Momentálne sa toto riziko javí ako nízke, ale čoskoro sa môže zmeniť. 

S každými problémami prichádza aj príležitosť 

Spoločnosť Pfizer v súčasnosti ponúka tri úspešné onkologické lieky,  

  • Ibrance na liečbu rakoviny prsníka 
  • Xtandi na liečbu rakoviny prostaty 
  • Inlyta na liečbu rakoviny obličiek.  

Okrem nich má spoločnosť aj ďalších 12 liekov proti rakovine, ktoré každoročne generujú tržby najmenej 100 miliónov dolárov. 

Onkológia je zároveň jednou z hlavných oblastí, na ktorú sa Pfizer sústreďuje vo svojom výskume. Farmaceutická firma má v klinickom testovaní približne 40 onkologických programov. Viaceré z nich sa zameriavajú na rozšírenie indikácií už schválených liekov, no Pfizer má aj sľubné nové liečivá, vrátane experimentálneho lieku na rakovinu prsníka s názvom atirmociclib. 

Pfizer tiež využíva svoje značné finančné prostriedky na kľúčové akvizície, ktoré posilňujú jeho vyhliadky. V roku 2021 získal spoločnosť Trillium Therapeutics, ktorá sa venuje vývoju liečiv na liečbu rakoviny krvi, a v roku 2023 odkúpil Seagen, lídra vo vývoji konjugátov protilátok s cytostatikami zameraných na liečbu rakoviny. 

Úspech Pfizeru však nezávisí len od jeho onkologických produktov a výskumu. Spoločnosť je tiež lídrom na trhu vakcín, pričom jej nová vakcína proti respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV) s názvom Abrysvo má potenciál generovať výrazné tržby. 

V roku 2020 stála liečba rakoviny v USA približne 200 miliárd dolárov. Predpokladá sa, že do roku 2030 sa celková suma zvýši na viac ako 245 miliárd USD. 

Ale s každým problémom prichádza príležitosť, v tomto prípade obrovská príležitosť investovať do práce na pomoc veľkým a malým spoločnostiam, ktoré vyvíjajú nové spôsoby diagnostiky a liečby rakoviny. 

Zdroj: PrivateBrokers

Otestujte si vedomosti o investovaní a obchodovaní

Zadajte svoj e-mail a získajte eBook zdarma.