Si Ťin-pching dal komunistickej strane, a sebe, v poslednom desaťročí väčšiu kontrolu nad čínskou ekonomikou. Teraz jeho centralizácia moci odďaľuje reakciu krajiny na najhoršie ekonomické spomalenie za posledné roky.
Predstavitelia zodpovední za každodenné ekonomické záležitosti organizujú v posledných mesiacoch čoraz naliehavejšie stretnutia, aby prediskutovali spôsoby, ako riešiť zhoršujúci sa výhľad.
Napriek radám popredných čínskych ekonómov, aby podnikli odvážnejšie kroky, ľudia povedali, že vysokí čínski predstavitelia nedokázali zaviesť veľké stimuly alebo urobiť významné politické zmeny, pretože na to nemajú dostatočnú právomoc.
Žiadny záujem o ďalšie stimuly
Najvyšší líder napriek narastajúcemu „šeru“ prejavil len málo známok obáv z tohto výhľadu a podľa ľudí a zverejnených poznámok Si Ťin-pchinga neprejavil záujem podporiť ďalšie stimuly.
V posledných týždňoch, keď sa jeden z najväčších čínskych developerov „potácal“ na pokraji platobnej neschopnosti, čím ohrozil miliardy dolárov pôžičiek a iných dlhov, vláda rozšírila opatrenia na oživenie nákupov domov. Kroky nasledujú po iných čiastkových opatreniach za posledných niekoľko mesiacov, ako je napríklad mierne zníženie úrokových sadzieb.
Potrebné kroky na úplnú stabilizáciu
Ekonómovia tvrdia, že tieto kroky pravdepodobne trochu pomôžu a môžu nasledovať ďalšie stimuly. Stále však zaostávajú za tým, čo mnohí odborníci tvrdia, že je potrebné na úplnú stabilizáciu ekonomiky.
Bez jasnejšieho mandátu od Si Ťin-pchinga na oživenie rastu sa predstavitelia miestnej samosprávy obávajú, že by mohli byť braní na zodpovednosť za politické chyby.
USA sa snaží o stabilitu vo svojich vzťahoch s Čínou
Prezident Biden v nedeľu (10.09.2023) zopakoval, že USA sa snaží o stabilitu vo svojich vzťahoch s Čínou. „Nechcem obmedzovať Čínu. Chcem sa len uistiť, že s Čínou máme vzťah, ktorý je na vzostupe,“ povedal Biden.
Biden tiež povedal, že Čína čelí „ťažkej“ ekonomike a že „všetci sa máme lepšie, ak sa Číne darí“.
Druhá najväčšia svetová ekonomika má problémy
Druhá najväčšia svetová ekonomika má problémy, pretože krátke zotavenie po Covide začiatkom roka ustúpilo prudkému spomaleniu. Činnosť továrne sa znížila, investície sa spomalili a nálada spotrebiteľov bola slabá. Kedysi prosperujúci trh s nehnuteľnosťami je v núdzi.
Už v júni rástol pocit naliehavosti medzi vysokými čínskymi predstaviteľmi, ktorí podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou rátali so silnejším odrazom po skončení Xiho politiky „zero-Covid“.
Rôzne zložky vlády, od jej najvyššej agentúry pre ekonomické plánovanie až po tých, ktorí majú na starosti financie a bývanie, viedli najmenej tucet zatvorených diskusií s ekonómami, aby ich požiadali o radu.
Nebezpečenstvo vlády jedného muža
Zjavná neochota najvyššieho vodcu prijať takéto kroky, o ktorých ľudia oboznámení s problematikou hovoria, že je čiastočne zakorenená v jeho ideologickom uprednostňovaní úsporných opatrení, znepokojuje verejnosť, ktorá sa už obávala, že Peking mohol presunúť svoju hlavnú prioritu z ekonomického rastu smerom k iným.
Niektorí ľudia poukazujú na to, ako Peking sprísnil obmedzenia voči zahraničným spoločnostiam, okrem dlhšie trvajúceho zásahu proti súkromným technologickým spoločnostiam, čo viedlo k slabšiemu rastu.
Si Ťin-pching naopak upevnil svoju vládu jedného muža, obmedzil súkromné podnikanie a zdôraznil vedenie strany vo všetkých aspektoch riadenia.
Niektorí investori a podnikatelia si mysleli, že Peking by sa mohol posunúť smerom k viac „propodnikateľskému“ a rastovému prístupu, keď sa Xiho prezident Li Qiang ujal úradu začiatkom tohto roka. Bývalý šéf šanghajskej strany je medzi investormi známy ako pragmatik.
Mnohé z týchto nádejí odvtedy vyhasli keďže Li a jeho tím urobili len málo aby spochybnili Xiovu agendu vo vedení politiky.